Emberi jól-lét és élhető környezet: egészség, víz, klíma A tudomány és az oktatás felelőssége a XXI. században

A konferencia két fő téma köré épül: Víz, klíma és az Egészségügy oktatás és kutatás a fenntartható fejlődésért.

A konferencia, amely jelentős tudományos színfolttal gazdagítja az első magyar egyetem alapításának 650 éves évfordulója alkalmából rendezett  eseménysorozatot, az MTA két kiemelt tudományos programját kívánja nemzetközi szinten megvitatni, különös figyelemmel a Kárpát-medencei együttműködés lehetőségeire.

A konferencia egyik kiemelt témája az egészségügy mai helyzetének elemzése. A tudományos-technikai fejlődés, a rendkívül drága új eljárások megjelenése egyre jobban meghaladja ezek racionális igénybevételének kereteit, ezért az ellátási formákat újra kell gondolni. Világszerte felhívások jelennek meg a tudományos akadémiák figyelmének felhívására, hogy foglalkozzanak az egészségüggyel. A konferencián  nemzetközi hírű szakemberek előadásai alapot nyújtanak a legfontosabb kérdések megvitatására

A másik fő téma célja, a környezetvédelem, korunk egyik legfontosabb össztársadalmi feladata. Magyarországnak földrajzi elhelyezkedése okán központi felelőssége van a Kárpát-medencei vízügyi stratégia, klímaváltozás, környezet- és talajvédelem területén. A Magyar Tudományos Akadémia egyik kiemelt programját alkotó kérdéskör nemzetközileg tekintélyes kutatók előadásait követően kerül megvitatásra.

A konferencia kiemelt hangsúlyt helyez a kutatás és az oktatás felelősségére korunk ezen két kiemelt jelentőségű kihívására, amire a Pécsi Tudományegyetem kivételes jubileumi eseménye kellő súlyú alapot szolgáltat. A szervezők ezért az érdeklődés felkeltésének céljával külön fórumot biztosítanak a fiatal kutatók, oktatók számára.

A konferencia nyelve: angol

November 16. (csütörtök)
Ünnepélyes köszöntők
Díszdoktoravató Ünnepi Szenátusi Ülés
Koncert, Pannon Filharmonikusok – Kodály Központ

November 17. (péntek)
10.00 – 17.00

Egészségügy 1.
Témareferáló: Detlev Ganten (Professzor, InterAcademy Partnership for Health társelnöke).
Cím: The Evolution of Medicine to Evolutionary Molecular Medicine.

Egészségügy 2.
Témareferáló: Dame Anne Johnson (Professzor, Academy of Medical Sciences, UCL).
Cím: Improving the Health of the Public by 2040: challenges for transdisciplinary international research.

Egészségügy 3.
Témareferáló: Piroska Östlin (igazgató, WHO, Regional Office for Europe)
Cím: The European context for public health: working for better and more equitable health and well-being for all.

Környezet, víz, klima 1.
Témareferáló: László, Bozó, Professor, Corvinus University, Budapest
Cím: Climate Change and Atmospheric Composition: Global and European Challenges.

Környezet, víz, klima 2.
Témareferáló: David Stephen Powlson, Professor emeritus, Rothamsted Research Harpenden, Herts., UK.
Cím: What do we mean by sustainable agriculture? Insights from Rothamsted Long Term Experiments and further afield.

Környezet, víz, klima 3.
Témareferáló: Georges Hofman, Professor emeritus, University Gent, BE
Cím: Implementation of the Nitrates Directive in Europe.

A délelőtti átfogó előadások megvitatása: hozzászólások, diszkusszió

November 18. (szombat)
11.00 – 14.00

Téma: Az oktatás és a kutatás felelőssége az élhető jövőért: környezet és egészség.
Doktoranduszok előadásai:

1. Havril Tímea (ELTE – Környezettudományi DI, előadásának címe"Impacts of predicted climate change on groundwater flow systems: can wetlands of the Tihany Peninsula disappear due to recharge reduction?")
  2. Dr. Juhász Krisztina (PTE – Egészségtudományi DI, előadásának tervezett címe: Epidemiologic Aspects of Contralateral Hip Fractures)
  3. Schmeller Dalma (PTE – Földtudományok DI, Brownfields as new green spaces in cities - possible solutions in the case of Pécs )
  4. Schmeller Gabriella (PTE – Biológiai és Sportbiológiai DI, előadásának címe: Aerosol processing in stratocumulus clouds)
  5. Berényi Károly (PTE – Klinikai Orvostudományok DI, előadásának tervezett címe: The role of meta-analysis in cancer prevention – primary prevention as a tool of sustainable wellbeing.)
  6. Pap Domokos (SE – Klinikai Orvostudományok DI, előadásának címe: "Novel role of IL-20 cytokine subfamily in the pathogenesis of chronic kidney diseases")
  7. Dr. Göblös Anikó (SZTE – Klinikai Orvostudományi DI, előadásának tervezett címe: „The functional characterization of rare and common CARD14 variants in pityriasis rubra pilaris”)

A konferencia zárása

Kapcsolattartó: